Groningen och Lund – lika som bär?
Föredragen gick bra. Jag fick prata med holländska transportminstern, och blev inbjuden till Japan för att prata. Allt väl. Alla är spända på hur det går i Stockholm med trängselavgifterna – även den holländska trafikministern.
Har just cyklat från restaurangen där vi åt konferensmiddag. Groningen är en fantastisk cykelstad, till och med bättre än Lund – men tala inte om det för någon.
Idag har jag lärt mig att Vilnius har gått från 150 bilar/invånare 1990 till 450 bilar per invånare 2006. Sverige har 452.
Har också lärt mig att i Groningen har IKEA tvingats att lokalisera sig alldeles i kanten av stadskärnan och inte utanför staden. Groningen vill vara kompakt. Efter 3 år fick man bygga ut eftersom det gick så bra när man kunde kombinera besöket stadskärnan med besök på IKEA.
I morgon fredag 12 maj kommer det att annonseras att Lund kommer att vara värd för ECOMM 2007. Dvs europas årliga konferens om Mobility Management – dvs konsten att påverka resan innan den startar. Välkommen dit 9-11 maj 2007.
Lämna gärna en kommentar
Vill du gå med i diskussionen?Dela med dig av dina synpunkter!